کانتر آتونیکس

کانتر آتونیکس

کانتر آتونیکس

Blog Article

چرا در صنعت از کانتر آتونیکس استفاده میشود؟‫
‫vشمارنده دیجیتال یا کانتر دیجیتال یک دستگاه الکترونیکی است که تعداد دفعات انجام ‫یک فرآیند را ذخیره کرده و نمایش می‌دهد. این دستگاه قادر است عملیات شمارش‫ ‫و کنترل تعداد محصولات را با دقت انجام دهد. برای کاربر، شمارش یک فرآیند به صور‫ت مکرر و به تعداد زیاد کار دشواری است. در نتیجه، کانتر یا شمارنده می‌تواند تعدا‫د‫ شمارش زیاد را با دقت و سرعت بالا انجام ده‫د.
به طور کلی، هر شمارنده معمولاً برای اندازه‌گیری تکرار هر اتفاقی یا دور در ثانیه‫، دقیقه، ساعت و غیره استفاده می‌شود. شمارنده‌ها در خطوط تولید برای شمارش‫ تعداد بسته‌های بسته‌بندی شده یا تعداد قطعه‌های عبوری از مقابل سنسور که به‫ شمارنده پالس می‌فرستد، قابل استفاده هستند. این دستگاه‌ها قادرند تعداد را با دقت‫ شمارش کرده و آن را نمایش دهند‫.
کانترها یا شمارنده‌ها یکی از اجزای اساسی در اتوماسیون صنعتی هستند. با‫ استفاده از آن‌ها، می‌توان عمل شمارش و یا تعداد دفعات انجام یک رویداد یا فرآیند ‫خاص را ذخیره و نمایش داد. با استفاده از این قطعه الکترونیکی، می‌توان عملیات کنترل تعدادی و شمارش قطعات یا محصولات را با دقت بیشتری در صنعت انجام داد‫.
‫کانتر CT6S-1P4 آتونیکس یکی از همین تجهیزات فوق العاده است که هم به عنوان ‫‫کانتر و هم تایمر با امکانات بسیار گسترده از آن می توان استفاده کرد


اصطلاح "شمارند‫ه" (counter) از کلمه "شمارش" یا "حساب کردن" (count) گرفته شده است. کانتر یا شمارنده یک دستگاه الکترونیکی است که تعداد اشیاء یا تعداد عملیات‌ها‫ را شمارش می‌کند. دلیل نام‌گذاری این دستگاه به "کانتر‫" (Counter) این است که تعداد سیگنال‌های‫ ON/OFF خروجی را از یک دستگاه ورودی مانند یک سوئیچ یا سنسور‫ شمارش‫ (Count) می‌کند. برای افراد بسیار ساده است که تا عدد ۱۰، ۲۰ را شمارش‫ کنند، اما تکرار این کار و شمارش تا اعداد بزرگتر، کار را به طور فزاینده‌ای دشوار می‌سازد. کاربرد اصلی شمارنده‌ها (کانترها) در اتوماسیون صنعتی نیز همین است‫.
انواع شمارنده یا کانتر شامل شمارنده‌های دیجیتال و نیمه دیجیتال می‌شوند. شمارنده‫ دیجیتال یا کانتر دیجیتال، یک قطعه الکترونیکی است که برای شمارش تعداد عملیات‫ یک فرآیند استفاده می‌شود و قابلیت ذخیره مقادیر را دارد. این دستگاه‌ها معمولاً دارای‫ ‫‫دو حالت مختلف هستند. در حالت اول، دستگاه عددی را به عنوان نقطه شمارش نهایی ‫دریافت می‌کند و پس از شروع عملیات شمارش، به محض رسیدن شمارنده به این ‫عدد، رله خروجی دستگاه وصل می‌شود. در حالت دوم، دستگاه فقط به عنوان شمارنده‫v ‫عمل می‌نماید و خروجی ندارد. اصطلاح "شمارنده" (counter) از کلمه "شمارش" یا "‫حساب کردن" (count) گرفته شده است. کاربرد اصلی این دستگاه‌ها در اتوماسیون ‫صنعتی است و معمولاً در مواردی که نیاز به کنترل تعدادی به صورت مداوم و با دقت ‫شمارش بالا دارد، استفاده می‌شوند.
‫شمارنده یا کانتر از پیش‌تنظیم شده (Preset Counter):
‫شمارنده یا کانتر از پیش‌تنظیم شده، تا زمان رسیدن از مقدار فعلی به مقدار از پیش ‫تعیین شده شمارش می‌کند و سپس سیگنال خروجی را برای مدیریت دستگاه خروجی ‫فعال می‌سازد‫.
‫در این نوع شمارنده، پیش از شروع به کار آن یک عدد بر روی شمارنده ذخیره می‌شود و ‫سپس شمارنده با رسیدن به این مقدار یک سیگنال خروجی می‌فرستد.
مثال: در‫ Preset کانتر علاوه بر شمارش تعداد محصول، می‌توان یک عدد مشخص را از قبل در کانتر تنظیم کرد، به محض اینکه عدد شمارش تعداد محصولات به این عدد‫ مشخص رسید، کانتر یک پالس دستور به سیستم ارسال می‌کند تا عملیات خاصی‫ ‫صورت گیرد‫.
شمارنده یا کانتر جمع‌کننده‫ (Totalizer Counter):‫
این نوع شمارنده دارای سیگنال ورودی و خروجی نیست و تنها مقدار شمارش شده‫ فعلی را نمایش می‌دهد. این نوع بیشتر زمانی کاربرد دارد که فقط عدد تولید شده را‫ نمایش داده می‌شود‫.
نوع دیگری از شمارنده‌ها که جمع‌کننده نامیده می‌شود، تنها تعداد عملیات مورد نظر را‫ می‌شمرد و در صفحه نمایش نشان می‌داد، اما سیگنال خروجی ای ارسال نمی‌کرد. ‫این نوع شمارنده‌ها عموماً برای نشان دادن تعداد محصول مورد نظر برای کاربر به کار‫ می‌روند.
‫مثال : در Total کانتر بعد از دریافت هر پالس عدد شمارنده زیاد میشود وبه این ترتیب‫ ‫تعداد محصولات تولید شده، محاسبه میشود.


‫مکانیزم عملکرد شمارنده های پیش تنظیم و جمع کننده :

‫‫1. بخشی که مربوط به منبع تغذیه است باید به یک منبع متصل شود تا شمارنده بتواند کار کند‫.‫‫
‫‫2. بخش ورودی باید به قطعات ورودی مانند سنسور ها متصل شود.
‫‫3. بخش شمارش تعداد سیگنال هایی که از ورودی دریافت می کند را می شمارد‫.‫
‫‫‫4. بخش نمایش عدد شمرده شده تا کنون را نمایش می دهد.
‫‫5. بخش تنظیمات عددی که مورد نظر ما (برای شمارش) است را تنظیم می کند‫.
‫‫‫6. بخش مقایسه مقدار کنونی را با مقدار تنظیم شده مقایسه کرده و اگر با هم برابر باشند یک سیگنال ارسال می کند‫.‫
‫‫7. بخش خروجی با دریافت سیگنال خروجی، به وسیله ی یک سوئیچ قطعه ی ‫‫خروجی را به راه می اندازد.
‫8. لازم به ذکر است که موارد ذکر شده همگی در شمارنده های پیش تنظیم ‫‫وجود دارند اما در شمارنده های جمع کننده تنها موارد 1 تا 4 انجام می شوند‫.
ارتباط شمارنده های دیجیتال و سنسور ها‫ :‫
‫‫شمارنده دیجیتال و سنسور یکی از ساده ترین روش های شمارش هست و همین ‫سادگی باعث شده که در اغلب موارد که شمارش نیاز است از همین مورد استفاده‫ شود‫‫.‫
برای این که ما بتوانیم read more تعداد یک شیء را در خطو تولید شمارش کنیم نیاز داریم که نوع‫ سنسور خود را مشخص کنیم ، سنسور های القایی (مجاورتی ) فقط اجسام رسانای‫ الکتریکی یا فلزات را تشخیص میدهند و اگر جسم ما غیر فلز هست و می خواهیم از‫ شمارنده دیجیتال استفاده کنیم می توانیم از سنسور های خازنی ، مکانیکی یا لیمیت‫ سوییچ ها و میکرو سوئیچ ها استفاده نماییم‫.
و همچنین ما می توانیم از یک سنسور نوری یا فتوالکتریک سنسور جهت شمارش‫ اشیاء با دقت و سرعت بیشتر بهره ببریم‫
نتیجه گیری: کانتر آتونیکس انواع مختلفی از ورودی‌ها مثل سوئیچ‌ها، سنسورها‫ (القایی، خازنی، نوری)، روتاری اینکودرها (چرخ دار، شفت دار، هالو شفت) و رله‌ها ر‫ا‫‫ ‫دریافت می‌کنند‫.‫

موارد مد نظر که در خرید شمارنده‌ها یا کانترها باید دانست‫:
‫• خرید از نمایندگی اصلی آتونیکس که فروشگاه سه فاز دات کام نماینده رسمی محصولات آتونیکس در تهران می باشد‫

‫• میزان ولتاژ تغذیه ورودی
‫• قابلیت ذخیره‌سازی اطلاعات
‫• جریان مجاز رله خروجی آن
‫• قابلیت شبکه‌شدن
‫• ابعاد و اندازه
‫• مدهای کاری شمارنده

Report this page